Praeguses kõrge elektrihinnaga ajastul on muutunud iga euro ja sent oluliseks ja seda kindlasti ka köögitehnika valikul. Olemasoleva või uue köögi jaoks praeahju valides on valik väga kirju ja iga mudeli juures on välja toodud ka energiatähised A, A+ või A++.

Meil Desala Sisustuses on tänaseks väga pikk kogemus eritellimusel köögimööbli valmistamisel ja seetõttu küsivadki kliendid seda selgitust just meie käest.

Enamasti köögimööbli ostjad ei tea neist tähistest kuigi palju – on vaid arusaam, et A++ on kõige säästlikum, A+ keskmine ja A kulutab kõige enam elektrit. Kui palju aga üks või teine ahi tegelikult energiat kulutab ja kui palju tuleb sellise mudeli eest koheselt tasuda ning kas üldse tekib olulist hinnavõitu viie või siis kümne aasta jooksul?

Kuigi meil on tänaseks juba üle 25 aasta pikkune kogemus köögimööbli valmistamisel ja oleme loonud sadu erinevaid köögilahendusi, siis ühel hetkel tekkis ka meil endal seesama küsimus köögitehnika energiatarbimise osas. Avastasime, et tegelikult ei olegi selle kohta kuigi palju infot ega asjalikke võrdlusi energiamärgiste lõikes. Seetõttu otsustasime teema endale selgeks teha ning sooritada ka täpsustavad arvutused tänaste elektrihindade juures.

Me oleme eritellimusel köögimööbli valmistamise juures kasutanud väga erinevaid seadmeid ja alati koos kliendiga valinud välja parima sobiva mudeli lähtudes tema vajadusest just funktsionaalsuse poolelt, disaini osas ja loomulikult arvestades ka kliendi maksejõuet, kuid seni polnud tekkinud tõsisemat küsimust ega huvi uurida seadmete tasuvust pikemaajalises perspektiivis.

 

A, A+ ja A++ ahjude elektrikulu võrdlus

Võtsime aluseks oktoobris 2022 väljakuulutatud elektri universaalteenuse hinna 19,24 senti/kWh ja lähtusime tootjate esitatud spetsifikatsioonis tsüklist üks tund. Võrdluseks võtsime samaväärse võimsuse ja kubatuuriga praeahjud, mis erinesid oma energiaklassi poolest.

Arvutus andis tulemuseks:
A 15,58 senti/1h
A+ 13,28 senti/1h
A++ 10,00 senti/1h

Kõige olulisem on aga teada seda, kui palju praeahju kodus kasutatakse ja see on kindlasti igas peres väga erinev. Kui tegemist on suurema perega või inimestega, kellele meeldib rohkelt küpsetada, siis võib ahju kasutamist tulla ette ka 500 tunnil aastal. Keskmises peres jääb see aga tõenäoliselt 250-300 tunni piiresse.

Tänaste elektrihindade juures kulutab keskmine pere seega:
A klassi praeahjuga ca 48€/aastas
A+ klassi praeahjuga ca 40€/aastas
A++ klassi praeahjuga ca 30€/aastas

Kui on tegemist perega, kus kasutatakse ahju märkimisväärselt üle keskmise, siis on hinnavõrdlus vastav:
A klassi praeahjuga ca 78€/aastas
A+ klassi praeahjuga ca 66€/aastas
A++ klassi praeahjuga ca 50€/aastas

Keskmise pere puhul tuleb elektrikulult kümne aasta jooksul hinnavõiduks A++ seadmega A klassi ees kokku ca 180€. Kui tegemist on perega, kus küpsetatakse rohkem, siis võib see hinnavõit ulatuda juba kuni 280 euroni. Loomulikult, mida rohkem köögis vaaritatakse, seda suurem on ka suhteline hinnavõit elektrikuludes.

 

Milline on aga seadmete enda hind?

Küll aga on oluline ka seadme algne soetamise hind. Tuleb muidugi mõista, et kõige enam erinevad elektroonikapoes müüdavad praeahjud tootjate ja funktsioonide poolest, kuid loomulikult on ka energiaklasside lõikes võimalik välja tuua hinnavõrdlust.

A ja A+ klassi mudeleid leiab sama funktsionaalsuse ja mõõtude juures üsna samast hinnaklassist. Seega nende puhul ei olegi eriti võimalik öelda, et A+ mudelid oleksid oluliselt kallimad. Küll aga teevad hinnad suure hüppe üles, kui sooviks on võtta kasutusele A++ sildiga praeahi. Loomulikult on ka funktsionaaluses juba oluline erinevus kui võrrelda kõige soodsamat A klassi ja parima hinnaga A++ seadet. Nende mudelite hinnaerinevuseks on juba keskeltläbi 500€.

 

Millist praeahju siis ikkagi valida?

Eelpool toodud arvutuskäik annab selge info, et puhtalt energiahinnast lähtuvalt ei tasu A++ seadme soetamine ära ka kümneaastase perioodi jookul. Küll aga on määravaks funktsionaalsus ja luksus ning kindlasti ka see, kui palju köögis nimetatud seadet kasutatakse. Kui inimesel on võimalik sellist investeeringut teha, siis kindlasti on kauni köögimööbliga koos pilkupüüdvam võimekam ja väärikam isend.

Energiahinnast lähtuvalt on kõige tasuvam A+ klassi praeahi, mille soetamishinnad on üsna samaväärsed A klassiga, kuid pikemas perspektiivis tuleb teatav hinnavõit ka energiakuludelt. Hinnavõit on loomulikult seda suurem, mida enam köögis küpsetatakse.

Lõpuks aga määrab kindlasti hoopis see, milline on köögimööbel, millised on vajadused ja hetkelised rahalised võimalused ning kellele ja mis on peamiseks faktoriks otsuse tegemisel. Kindel on see, et kaunis praeahi on ühe ilusa eritellimusel köögimööbli juures ka oluliseks disainielemendiks.